Wiele osób chcących poznać jakiś nowy język zastanawia się, który wybrać. Ogromna pula języków światowych sprawia, że trudno podjąć decyzję, zwłaszcza dlatego, że nauka języków jest zobowiązująca i długotrwała, przez co gdy już raz wybierze się jakiś język do nauki, głupio się wycofać bez poczucia straty cennego czasu.
Jakich języków warto się uczyć?
Zaawansowana znajomość jakiegoś języka jest niezwykle opłacalna. Statystycznie, osoby posługujące się biegle jakimś językiem zarabiają więcej niż osoby mówiące jedynie w języku ojczystym. Znajomość języków obcych jest atrakcyjna dla pracodawców. To jest wiadome. Pojawia się jednak pytanie: czy zdecydować się na naukę języka popularnego, takiego jak angielski, czy znaleźć swoją nietypową niszę?
Znajomość angielskiego w dzisiejszym świecie to konieczność i podstawa. Porozumieć się za jego pomocą można niemalże wszędzie. Uwidacznia się tu praktyczny wymiar języka. Trudno ocenić jako przydatny naukę języka, którego nigdy nie będziesz miał okazji zastosować w życiu. Dlatego gdy decydujesz się na naukę języka, rozważ, czy będziesz mieć dużo okazji na jego użycie. Zatem np. jeśli rozważasz emigrację zarobkową do jakiegoś kraju, koniecznie naucz się języka lokalnego. Pomoże to uniknąć konieczności pracy poniżej kwalifikacji, czyli sytuacji, która często spotyka wyjeżdzających za granicę specjalistów, którzy nie znają jednak języka. Od kompetencji lingwistycznych zależy m.in. wysokość otrzymywanego wynagrodzenia, a także możliwość poszerzania wiedzy.
Można jednak spojrzeć na to z innej strony. Istnieje obecnie duże zapotrzebowanie na osoby znające języki specyficzne, mało popularne, np. do wykonywania tłumaczeń. Znajomość języka nietypowego nadaje dużą konkurencyjność na rynku pracy. Trudniej znaleźć specjalistę posługującego się np. językiem węgierskim niż popularnym niemieckim. Pożądanymi językami są też np. chiński czy norweski.
Znajomość języków daje szansę na pracę w środowisku międzynarodowym. Jest to obok umiejętności miękkich jedna z najbardziej pożądanych przez pracodawców umiejętności. Z pewnością warto zacząć. Nauka języka jeszcze nikomu nie zaszkodziła.