Rodzaje ściółek dla koni, wady i zalety.

Jak wybrać odpowiednią ściółkę dla konia?

Rodzaj ściółki wyścielającej koński boks, podobnie jak sposób jej układania oraz częstotliwość wymieniania, maja dla konia ogromne znaczenie. Nie tylko pod kątem jego zdrowia, lecz choćby nawet jego dobrego samopoczucia a co za tym idzie również jego ochoty do współpracy. Dobra i odpowiednio dobrana ściółka dla koni to podstawa jego dobrej kondycji.
Jaka więc ściółkę warto wybrać, aby nie tylko zapewnić koniowi dobre samopoczucie ale i nie zrujnować swojego portfela? Na pewno wybór ściółki dla koni nie jest prostym rozwiązaniem. Na pewno łatwiej jest dokonać wyboru znając parametry wszystkich jej rodzajów, oraz znając opinie innych hodowców, który z rodzajów będzie dla naszego konia najodpowiedniejszy.
Poszczególne rodzaje ściółek mogą na różny sposób oddziaływać na konia, nie tylko pod względem jego wygody ale i np. uczuleń. Chodzi głównie o pyły czy też alergeny które nie każdy koń jest w stanie zaakceptować.

Rodzaje ściółek

Tak jak nie ma idealnej odpowiedzi jaką ściółkę wybrać, tak nie ma również jednoznacznej odpowiedzi jaki wybrać jej rodzaj. Warto więc przyjrzeć się kilku jej rodzajom pod kątem chłonności, walorów żywieniowych, ceny, wypoczynku czy też kosztów samej pracy. Warto również pamiętać że każdy koń posiada inne potrzeby i to zazwyczaj tymi kryteriami należy się kierować przy wyborze najodpowiedniejszej ściółki.

  • słoma – jest tania i ogólnie dostępna. Może stanowić uzupełnienie diety konia, stanowiąc jednocześnie podstawę do tworzenia końskiego nawozu. Niestety słoma jest dość trudna do magazynowania gdyż zajmuje dużo miejsca oraz dla niektórych koni stanowi zagrożenie alergiczne. W skrajnych przypadkach, głównie u otyłych koni, może ona dodatkowo wspomagać ich otyłość, gdyż konie dość chętnie ją jedzą.
  • trociny – w przeciwieństwie do słomy nie pylą się oraz są niejadalne. Nie stanowią więc zagrożenia otyłością. Są ogólnie dostępne, łatwe w przechowywaniu oraz bardzo dobrze wchłaniają wilgoć, redukując przy tym nieprzyjemny zapach. Trociny niestety nie nadają się do produkcji nawozu, są stosunkowo drogie oraz zjedzone, mogą przysporzyć koniowi problemów żołądkowych.
  • torf – ma właściwości świetnego pochłaniania wilgoci, stanowiąc przy tym idealny materiał nawozowy. Redukuje nieprzyjemne zapachy amoniaku oraz dobrze utrzymuje ciepło. Może również stanowić pokarm dla konia. Wada torfu jest jego łatwe zamarzanie zimą poprzez dużą wilgoć w nim zawartą. Poza tym jest mało estetyczny, drogi oraz trudno oddzielić go od końskich odchodów.
  • len – bardzo dobrze absorbuje wilgoć, nie pyli się, przez co jest zupełnie bezpieczny dla koni z alergiami. Len szybko ulega rozkładowi a jego wymiana nie stanowi większego problemu. Do niewątpliwych wad lnu należy m.in. jego śliskość. Jest on także stosunkowo drogi oraz wymaga dostarczania wody.
  • mata gumowa – Maty są przede wszystkim bardzo wytrzymałe i bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Są stosunkowo miękkie i przede wszystkim antypoślizgowe. Świetnie nadają się na ściółkę dla koni. Zwłaszcza tych z zalecaną dietą. Niestety często hodowców odstrasza ich wysoka cena, duża częstotliwość sprzątania oraz zapewnienie odpływów, gdyż jak wiadomo guma nie pochłania wilgoci.

Ściółka dla koni to niestety nie jest tak łatwa sprawa. Aby odpowiednio ją dobrać należy poznać wady i zalety każdego z oferowanych rodzajów i dopasować go do właściwości oraz parametrów swojego konia. Zwłaszcza jeśli chodzi o dietę oraz uczulenia.