Warunki hodowli agamy brodatej

Agama brodata to bardzo popularne zwierzę egzotyczne hodowlane w Polsce. Agawy średnio żyją nawet ok.10 lat. Brodacze jaszczurki pochodzą z Australii, zamieszkują stepy, sawanny. W środowisku naturalnym lubują się w miejscach na powalonych drzewach, skałach.
Przed rozpoczęciem hodowli agamy warto zapoznać się z warunkami jej hodowli, żywieniem. Następnie trzeba przygotować potrzebne akcesoria. Warto przed podjęciem decyzji i hodowli jaszczurek porozmawiać na ten temat z domownikami.
Wielkość terrarium dla agamy brodatej musi wynosić minimalnie120 x 60 × 60 cm.

Terrarium

Temperatura w terrarium agawy powinna wynosić 25 stopni. W terrarium należy wygospodarować wyspę ciepła, może to być kamień, jest to punkt w terrarium, gdzie temperatura będzie sięgać 40 stopni, jaszczurka będzie mogła się tam wygrzewać. Istotne jest, aby temperatura w terrarium w różnych miejscach miała różną temperaturę, aby przemieszczając się agama, mogła regulować temperaturę swojego ciała w cieplejszej lub chłodniejszej strefie w zbiorniku. Agamy są to gady aktywne w ciągu dnia. Agama rozbudza się w momencie zapalanie lampy w terrarium, pokłada się do snu, kiedy lampy gasną. Jaszczurki lubią zasypiać na konarach lub w kryjówkach w terrarium. Należy regularnie pilnować temperatury w terrarium, w nocy nie powinna ona spadać poniżej 18 stopni. Nocne spadki temperatury w terrarium są ważne dla dobrej kondycji gadów. Aranżacja przestrzeni w terrarium powinna być dopasowana do wielkości agamy. Terrarium dla gadów powinno być bezpieczne. Należy sprawdzić, czy elementy terrarium są stabilne, odpowiednio przymocowane, aby jaszczurka nie próbowała się podkopywać, co może skończyć się wypadkiem.

Oświetlenie

Najważniejszym i koniecznym elementem podczas hodowli agamy jest odpowiednie światło. W wyposażeniu terrarium powinna znaleźć się lampa emitująca promieniowanie UV-B. Jest to promieniowe o odpowiedniej długości fali, która ma wpływ na produkcję witaminy D3 w skórze jaszczurki, jest ona odpowiedzialna za właściwe przyswajanie wapnia głównego budulca kości. Należy zapoznać się z informacjami na temat tego, jaka powinna być odległość, gada od lampy. Większość lamp w terrarium montowana jest najdalej 30 cm od gada. Większa odległość pogarsza wchłanianie cennego promieniowania.