Elektrorygiel czy faktycznie jest potrzebny?

Czym jest elektrozaczep?

Elektrozaczep jest urządzeniem elektromagnetycznym, znajdującym się w obudowie symetrycznej lub niesymetrycznej. Jest to urządzenie umożliwiające zdalne przewodowe otwieranie drzwi wejściowych, furtek lub bram. Zamontowanie elektrorygla podnosi bardzo komfort użytkowania, jest bardzo wygodne tak jak i dla domowników jak i gości, skracając znacznie czas otwarcia o moment oczekiwania na otwarcie drzwi oraz przekręcanie klucza. Ponadto elektrozaczep bardzo podnosi poziom bezpieczeństwa.

Elektrozaczep vs elektrorygiel

Jaka jest różnica pomiędzy elektrozaczepem lub elektroryglem mianowicie są to urządzenia bardzo podobne do siebie, lecz elektrorygiel jest to urządzenie bardziej zaawansowane technologicznie, a elementem ryglującym jest trzpień wykonany z hartowanej stali, co bardzo wpływa na odporność na ścinanie. Natomiast elektrorygle są prostsze w budowie, posiadają czujnik zabezpieczający przed wysunięciem rygla przy niewłaściwym położeniu drzwi.
Rodzaje elektrozaczepów i wpływ na bezpieczeństwo

Wśrod elektrozaczepów możemy wyróżnić kilka rodzai:

  • elektrozaczep rewersyjny, charakteryzujący się blokadą drzwi w momencie podłączenia napięcia zasilającego, a odblokowywuje się po jego wyłączeniu,
  • elektrozaczep standardowy o działalniu odwrotnym do elektrozaczepu rewersyjnego, jednak ma on jeden minus w przypadku braku napięcia, będziemy potrzebowaćzasilacz awaryjny, który pozwoli otworzyć drzwi.

W przypadku, gdy chcemy podnieść poziom bezpieczeństwa to warto znaleźć drzwi wyposażone w bardzo mały elektrozaczep, który będzie ukryty w ościeżnicy, dzięki czemu zapadka jest niewidoczna. Nie musimy się obawiać, że nasz elektrozaczep będzie widoczny, jeśli producent ukryje go pod ościeżnicą drzwi nadal zachowają estetyczny wygląd. Elektrozaczepy są dostępne w wersji z pamięcią (sterowany impulsowo) z wyłacznikiem (możliwość mechanicznego odblokowania zapadki), rewersyjny, wzmocniony, niskoprądowy. Ponadto na rynku możemy dostać elektrozaczepy dostępne w wersji specjalnej z przeznaczeniem do wąskich profili aluminiowych.

Rozpiętość napięcia elektrozaczepów wynosi od 10-24 V. Dostępne są w wielu wersjach. Obecnie elektrorygle mają bardzo szerokie zastosowanie na przykład w budynkach mieszkalnych, blokach, biurowcach, obiektach handlowych i komercyjnych w drzwiach, furtkach oraz drzwiczkach szafek. Znajdą zastosowanie również w domofonach i wideodomofonach. Elektryrygle są stosowane powszechnie w systemach kontroli dostępu.
Elektrozaczep czy warto kupić?

Zakup elektrozaczepu to koszt około 300 złotych, a zakup elekrorygla jest dużo mniejszy mowa tu oczywiście o takiej średniej klasie. Ceny są mocno uzależnione od producenta, jakości wykonania, posiadanych atestów oraz miejsca produkcji. Czy warto posiadać elektrorygiel lub elektrozaczep? Myślę, że tak posiadanie ich zwiększa poziom naszego komfortu i wygody, a także ma duży wpływ na nasze bezpieczeństwo. Jeżeli nadal masz wątpliwości co do jego zakupu pomyśl, że jest to wydatek jednorazowy na dłuższy czas.