Instalacje pomp ciepła

W Polsce popularność instalacji pomp ciepła jest coraz większa z kilku powodów. Pierwszym z nich jest świadomość ekologiczna i wymiana szkodliwych „kopciuchów” i generujących wiele szkodliwych substancji do środowiska innych rodzajów ogrzewania na pompy ciepła, które czerpią energię z natury i nie wytwarza żadnych szkodliwych produktów ubocznych. Kolejnym powodem są dofinansowania. Na przykład w Łodzi można skorzystać z kilku różnych programów dofinansowań, więc każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno rolnicy, przedsiębiorcy jak i osoby prywatne, które mieszkają samodzielnie jak i z całą rodziną. Jeśli chodzi o instalacje pomp ciepła Łódź dzięki dotacjom bardzo szybko się rozwija i corocznie zyskuje sporo nowych instalacji w budynkach jednorodzinnych.

Rodzaje pomp ciepła

W Polsce najpopularniejsze są dwa rodzaje pomp ciepła – Powietrzne i gruntowe. Każda z nich ma swoje wady i zalety i przeznaczona jest do innej grupy odbiorców. Pompy powietrzne to przede wszystkim rozwiązanie łatwe w montażu i nie zabiera zbyt dużo miejsca, można nawet pomylić pompę ciepła z większą klimatyzacją, gdyż zewnętrzne urządzenia wyglądają podobnie. Idealnie nadają się do ogrzewania wody i budynku w okresie od wiosny do jesieni. Gorzej radzą sobie, gdy na zewnątrz panuje siarczysty mróz. Wtedy przestają być wydajne, dlatego w przypadku powietrznej pompy ciepła warto mieć na zimę jeszcze drugi alternatywny rodzaj ogrzewania wody i budynku.

Jeśli chodzi o gruntowe pompy ciepła, to instalacje będzie znacznie bardziej pracochłonna. Atutem zaś będzie fakt, że śmiało może być to jedyna instalacja grzewcza w domu, gdyż nawet przy temperaturach oscylujących w granicach -20 stopni Celsjusza temperatura gruntu, z którego brana jest energia do ogrzewania ma około 8 stopni Celsjusza. To w zupełności wystarcza do wydajnego ogrzewania zarówno wody jak i budynku. By zaoszczędzić na rachunkach za prąd warto taką pompę ciepła połączyć z instalacją fotowoltaiczną. Często na takie połączenie można otrzymać nawet wyższą dotację.

Trzecim rodzajem pomp ciepła są pompy wodne. Mają te same plusy co pompa gruntowa, jednak by móc wykonać taką instalację i podłączyć się do wód gruntowych trzeba uzyskać z urzędu specjalnie zezwolenie wodnoprawne. Instalacja też nie jest łatwa w wykonaniu, dlatego częściej jednak w Polsce wykonuje się instalacje gruntowe niż wodne. By łatwiej podjąć decyzję warto zajrzeć na https://sprawnawentylacja.pl/pompy-ciepla/. Można tam zapoznać się z dodatkowymi atutami pomp ciepła, dowiedzieć się co można zyskać i jak użytkować pompy ciepła.