Farby ceramiczne – co to takiego i jakie posiadają zalety

Przygotowując się do remontu czy też urządzania własnego domu lub mieszkania stajemy prze licznymi dylematami. Jedną z kwestii, którą prędzej czy później (choć w tym przypadku raczej prędzej) będziemy musieli poddać pod rozwagę jest kwestia malowania ścian. Zarówno w wymiarze wyboru kolorów farb, ale także rodzaju. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele produktów, które różnią się między sobą jakością i właściwościami.

Farby ceramiczne – co to takiego?

Farby ceramiczne to rodzaj farby wodorozcieńczalnych. Produkowane są na bazie żywić akrylowych, uzupełnionych o pigmenty (nadające kolor) oraz inne substancje wypełniające. Tym, co odróżnia ten rodzaj farby od innych są komponenty ceramiczne. Są to niewidoczne dla gołego oka granulki. Dzięki nim farby tego typu mają dodatkowe właściwości – tworzą niezwykle twardą, wytrzymałą i odporną na ścieranie powłokę. Dzięki temu ściany pomalowane tymi farbami ściany śmiało można określić mianem “ścian do zadań specjalnych”. To niezwykle ważne szczególnie w przestrzeniach takich jak korytarze, przedpokoje czy też w pokojach dziecięcych, ale w praktyce farby te sprawdzą się w każdej przestrzeni. Niektórzy producenci uzupełniają skład farb ceramicznych o dodatkowe składniki, które nadają produktowi właściwości antystatyczne czy też bakteriobójcze, a nawet neutralizujące znajdujący się w powietrzu formaldehyd i inne zanieczyszczenia. Te właściwości z pewnością zainteresują rodziców oraz osoby cierpiące na alergie i uczulenia. Więcej o farbach ceramicznych: www.foorni.pl.

Ściany, które wybaczą Ci wszystko… a przynajmniej wiele

Farby ceramiczne to nie tylko wytrzymałość, choć ona z pewnością jest ich głównym atutem, więc wrócimy do tego tematu. Farby te odznaczają się także niezwykle intensywnymi i bardzo trwałymi (nie blaknącymi) kolorami. Kolejną ich ważną cechą jest, po części wspomniana już, plamoodporność. Farby nie przyjmują w swoją strukturę zabrudzeń, potrafią oprzeć się nawet tak trudnym plamom jak te powstałe z tłuszczu, kawy czy wina. Jeśli jednak coś już spowodowałoby zabrudzenia zewnętrznej powłoki tej farby to nie ma powodów do paniki. Farby te są bowiem bardzo wygodne i łatwe w czyszczeniu, można bez obaw je myć, a nawet szorować, także na mokro. Możliwe jest zastosowanie nawet chemicznych środków myjących, producenci zapewniają, że także tych, w których składzie znajduję się alkohol czy też chlor. przy tego rodzaju farbach w wyniku mycia nie ryzykujemy powstania odbarwień czy też wybłyszczeń.
Farby ceramiczne cechuje także duża uniwersalność użycia. Można nimi pomalować zarówno ściany z różnymi zaprawami – na przykład cementowymi, wapienno-cementowymi czy też gipsowymi, a także same płyty kartonowo-gipsowymi. Ale nie tylko. Tego typu farby nadają się także do zamalowywania tapet czy też betonu. Nadają się do malowania zarówno ścian, jak i sufitów. Istnieją także specjalne serie farb ceramicznych dedykowane do pomieszczeń mokrych, takich jak łazienki, czy też podatnych na liczne zabrudzenia (w tym tłuste plamy) kuchni.