Wręczanie wizytówek- o czym trzeba pamiętać?

Wizytówki stanowią ważny element podczas podróży służbowych, konferencji czy spotkań biznesowych. Łatwo popełnić gafę, jeśli uczestniczy się w nich po raz pierwszy. Kiedy dać, a w jakich sytuacjach nie będzie to mile widziane? Poznaj wizytówkowy savoir vivre.

Profesjonalny wygląd

Wizytówka firmowa powinna zawierać nazwę firmy, logo oraz dane kontaktowe. Ważne, by była czytelna i zawierała aktualne dane. Najlepiej zdecydować się na standardowy rozmiar 9 na 5 cm, w tym aspekcie nie warto silić się na kreatywność.

Moment wymiany wizytówek

Wymiana następuje na początku lub na końcu spotkania, czasem tez w trakcie rozmowy, jeśli uznamy to za stosowne, bo np. mówimy o naszych firmach. Jeśli nie znamy osoby, z którą rozmawiamy, dobrym pomysłem jest zacząć spotkanie najpierw od powitania, potem wręczyć wizytówkę. Wymianę inicjuje osoba wyższa rangą, która podaje wizytówkę w taki sposób, by druga osoba mogła od razu ją przeczytać. W kontaktach prywatnych zaczyna osoba starsza. Co ważne, podaje ją bezpośrednio do ręki, a nie nonszalancko na stół. Kiedy dostaniemy wizytówkę, powinniśmy przez chwilę na nią popatrzeć, nim schowamy ją do teczki. Jeśli ktoś daje nam swoją wizytówkę, my również powinniśmy dać swoją.

Ups, skończyły mi się wizytówki

W miarę możliwości unikajmy takiej sytuacji. Jeśli jednak już do tego dojdzie, możemy użyć notesu z odrywanymi karteczkami, zapisać dane i przekazać osobom zainteresowanym. Ogólnie noszenie małego notatnika na spotkania przydaje się w wielu przypadkach, nie tylko podczas wyczerpania przez nas zapasu wizytówek.

Najgorsze, co możesz zrobić

Trzymanie wizytówki w spodniach to najgorsze, co możesz zrobić. Wyobraź sobie spotkanie biznesowe w eleganckiej restauracji zwieńczone przekazaniem pogniecionego świstka. Jeśli uczestniczysz w takich sytuacjach, zainwestuj w wizytownik, możesz też włożyć wizytówkę do teczki.
Wręczenie naszej wizytówki podczas konsumpcji to także faux pas. Pamiętaj, że wizytówka to nie ulotka. Przekazujesz swojemu rozmówcy jedną sztukę.
Nie bądźmy nachalni i nie rozdawajmy ich osobom przypadkowym. W czasie nieformalnych bankietów wręczajmy je jedynie osobom, z którymi sensowne będzie nawiązać kontakt.