5 najważniejszych zasad bezpieczeństwa podczas toczenia CNC

Praca z obrabiarką sterowaną numerycznie jest znacznie bezpieczniejsza niż w przypadku urządzeń ręcznych. Twierdzenie to wcale jednak nie oznacza, że można odłożyć na bok przepisy BHP. Przedstawiamy poradnik, z którego dowiesz się o najważniejszych regułach bezpieczeństwa w procesie toczenia i frezowania CNC, jakie powinny obowiązywać w każdym zakładzie. Zapraszamy do lektury!

1. Zadbaj o słuch

Natężenie dźwięku w pobliżu pracującej maszyny CNC często przekracza dopuszczalne limity. Chcesz ochronić swój słuch przed uszkodzeniem? Stosuj nauszniki ochronne od renomowanych producentów!

Statystyki pozostają bezlitosne. Co ósmy pracownik przemysłowy cierpi na trwały ubytek percepcji słuchowej po przepracowaniu 10 lat. Toczenie i frezowanie w obrabiarkach numerycznych szybko doprowadzi do nieodwracalnych konsekwencji zdrowotnych, jeśli operator nie zapewni sobie odpowiednich środków ochronnych. Profesjonalne słuchawki zmniejszą natężenie dźwięku o kilkadziesiąt decybeli i umożliwią Ci lepiej skoncentrować się na pracy.

2. Sprawdź, czy maszyna ma aktualne badanie techniczne

Spośród wielu lokalizacji, gdzie odbywa się toczenie i frezowanie CNC, Katowice są jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych. Natłok zadań generuje ryzyko zaniedbań, które często prowadzą do wypadków. Dlatego, zanim przystąpisz do realizacji zadań służbowych, upewnij się co do aktualności badań technicznych.

Czy obrabiarka ma niezbędne certyfikaty? Czy jest objęta obsługą serwisową? Czy została skalibrowana zgodnie z zaleceniami producenta? Odpowiedź na te pytania to fundament Twojego bezpieczeństwa. Zawsze zadawaj je przed rozpoczęciem pracy.

3. Przestrzegaj procedur bezpieczeństwa

Czynności obejmujące toczenie lub frezowanie CNC podlegają wewnętrznym regułom i procedurom firmowym. Istnieje jednak zestaw kilku zasad, jakie spotkasz w dowolnym parku maszynowym. Oto one:

  • nie zasłaniaj tabliczek ostrzegawczych,
  • nigdy nie zbliżaj rąk do elementów obrabiarki pozostających w ruchu,
  • powstrzymaj się przed modyfikacjami ustawień bez załączonych blokad i osłon,
  • unikaj zażywania leków wpływających na zdolności manualne i koncentrację,
  • nie wykonuj nawet drobnych prac serwisowych bez wymaganych uprawnień.

4. Przygotuj się do pracy z tokarką

Bezpieczeństwo procesu toczenia, frezowania czy szlifowania w maszynie CNC w dużej mierze zależy od pierwszych chwil postępowania z urządzeniem. Chcesz poznać checklistę zadań do wykonania przed każdorazowym uruchomieniem tokarki? Skorzystaj z naszych wskazówek:

  • sprawdź mocowanie przedmiotu umieszczonego na platformie roboczej,
  • zweryfikuj ostrość noża skrawającego,
  • upewnij się, że obrabiarka została skalibrowana,
  • usuń klucz zaciskowy z uchwytu tokarki CNC,
  • załóż nauszniki i okulary ochronne.

5. Zweryfikuj obecność i szczelność osłon

Czy wiesz, dlaczego elementy ruchome maszyny powinny być osłonięte od zewnątrz? Otóż podczas pracy obrabiarki sterowanej numerycznie dochodzi niekiedy do wyrzutu skrawanych elementów lub rozbryzgów cieczy chłodzącej. Ryzyko znacznie się zwiększa, kiedy w firmie prowadzone jest frezowanie lub toczenie CNC Katowice i pozostałe miasta w Polsce są objęte dodatkowymi wymogami w zakresie specjalistycznych osłon. Sprawdź ich jakość w Twojej tokarce i zawsze raportuj o wykrytych problemach!

Poznaj ofertę firmy Sacher, która świadczy profesjonalne usługi obróbki metali i tworzyw sztucznych. Dowiedz się więcej pod adresem www.sacher-cnc.com.pl.