Nadwyżka kwasu pantotenowego

Bardzo trudno jest doprowadzić się do takiego stanu, w którym organizm uzna z pełnym przekonaniem, że przesadziliśmy. Kwas pantotenowy nadmiar to raczej rzadkość, ale według powiedzenia – dla chcącego nic trudnego. Trzeba zaznaczyć, że kwas pantotenowy nie jest toksycznym związkiem chemicznym.

 

Właśnie dlatego, nawet jeżeli dojdzie do przedawkowania, organizm poradzi sobie samodzielnie, choć może w niezbyt przyjemny sposób. Bezpośrednim skutkiem przedawkowania jest najczęściej dokuczliwa biegunka. Sam nadmiar kwasu pantotenowego w organizmie nie jest niebezpieczny, natomiast nie należy pod żadnym pozorem bagatelizować rozwolnienia, ponieważ może ono doprowadzić do niebezpiecznego dla zdrowia odwodnienia i pozbycia się wszelkich elektrolitów. Przypadki przedawkowania są bardzo rzadkim zjawiskiem, w przeciwieństwie do niedoboru. Dzieje się tak, ponieważ niektóre katorżnicze diety odchudzające to wśród nastolatek najłatwiejsza i najmniej wymagająca forma zrzucenia zbędnych kilogramów.

 

Polegają one właściwie na jednym – zminimalizowaniu ilości spożywanego jedzenia do minimum, co w efekcie prowadzi do wycieńczenia organizmu i wypłukania go z wszelkich istotnych składników odżywczych. Niestety, w wielu przypadkach kusząca możliwość szybkiego schudnięcia wygrywa z rozsądkiem, a to z kolei często doprowadza do kolejnych problemów, np. anoreksji. Trzeba mieć jednak świadomość, że jedynie dobrze dobrana dieta połączona z wysiłkiem fizycznym może przynieść pożądane rezultaty. W przeciwnym wypadku, pozbywając się kilogramów, pozbędziemy się również zdrowia.