Drzwi przeciwpożarowe do mieszkania- czy warto w nie zainwestować?

Bezpieczeństwo to jedna z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Niestety, życie bywa nieprzewidywalne, a niebezpieczeństwem, który może wydarzyć się każdemu jest pożar. Zabezpieczeniem przed jego skutkami są drzwi przeciwpożarowe. Jakimi parametrami się cechują i czy warto w nie zainwestować?

Drzwi przeciwpożarowe- czym różnią się od standardowych?

Drzwi przeciwpożarowe tym różnią się od standardowych, że są szczelne, a także bardziej wytrzymałe i trwałe. Mogą być wykonane ze stali, aluminium albo drewna przygotowanego w odpowiedni sposób. Ich ościeżnica wykonana jest ze stalowej blachy, a po jej obwodzie umieszczone są specjalne uszczelki pęczniejące. Ich zadaniem jest zwiększenie swojej objętości pod wpływem wysokiej temperatury i dymu, a co za tym idzie, zapewnienie najwyższej szczelności.

Zadania drzwi przeciwpożarowych

Drzwi przeciwpożarowe do mieszkania do element, którego główną rolą jest ochrona ludzkiego życia i mienia. Drzwi tego rodzaju są dymoszczelne, a to właśnie dym jest najczęstszą przyczyną śmierci w wyniku pożaru. Drzwi przeciwpożarowe skutecznie oddzielają pomieszczenie, w którym wybuchł pożar od reszty budynku. Drzwi przeciwpożarowe posiadają oznaczenia, które określają ich szczegółowe parametry. Oznaczenie E to szczelność ogniowa, czyli czas, po którym płomienie pojawią się na połączeniu skrzydła i ościeżnicy. Czas ten liczony jest w minutach. Oznaczenie I to izolacyjność ogniowa. Określa ona moment, w którym zewnętrzna powierzchnia drzwi zacznie deformować się w wyniku nagrzania. Bardzo ważnym wskaźnikiem jest indeks liczbowy. Określa on, jak długo drzwi wytrzymają działanie ognia. Kolejnym określeniem jest Sa, czyli maksymalna prędkość przepływu dymu w normalnej temperaturze, a także Sm, czyli dymoszczelność. Więcej o parametrach drzwi PPOŻ można przeczytać tutaj: https://drzwimartom.pl/blog/drzwi-przeciwpozarowe/.

Czy warto zainwestować w drzwi przeciwpożarowe do mieszkania?

Drzwi PPOŻ to inwestycja, która jest absolutnie bezcenna- w końcu jest w stanie ochronić ona ludzkie życie. Drzwi ognioodporne są zabezpieczeniem nie tylko dla ludzi, ale także dla mienia, dlatego decyzja o zakupie drzwi PPOŻ powinna być prosta. Istnieje wiele zapisów prawnych, mówiących o obowiązku użycia odpowiednich parametrów drzwi np. w obiektach użyteczności publicznej. W przypadku domów prywatnych decyzja zależy od właściciela, warto jednak rozważyć taką opcję, by zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich.

Drzwi przeciwpożarowe wysokiej jakości dostępne są tutaj: https://drzwimartom.pl/.