Pompa głębinowa to urządzenie, które służy do pompowania wody ze studni głębinowych lub odwiertów. Jest to rozwiązanie często wykorzystywane w gospodarstwach domowych i gospodarstwach rolnych, a także innych obiektach bez dostępu do miejskiej sieci wodociągowej.
Jeśli rozważasz zastosowanie pompy głębinowej jako skutecznego sposobu do pobierania wody ze studni wierconych, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!
- Jak działają pompy głębinowe?
- Zalety pomp do studni głębinowych
- Szeroki wybór pomp głębinowych, czyli na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu
Jak działają pompy głębinowe?
Jak wspominaliśmy, pompa głębinowa umożliwia dostęp do wody czystej i zdatnej do picia. Poniżej krótko omawiamy działanie pompy głębinowej.
Sprzęt ten składa się z silnika elektrycznego oraz zespołu hydraulicznego, w którego skład wchodzi wirnik, wirnik wielostopniowy lub wirnik wirowy, który odpowiedzialny jest za generowanie ciśnienia i wypompowywania wody na powierzchnię. Aby zapewnić prawidłowe działanie całego układu, wymagany jest także poprawnie zamontowany zawór zwrotny, który może znajdować się na końcu rury ssącej bądź przy samej pompie. Cała konstrukcja jest stosunkowo prosta i wykonana jest ze stali nierdzewnej i materiałów odpornych na działanie wody.
W zależności od głębokości zbiorników, z których ma być pobierana woda, można wybrać pompę jedno lub wielostopniową, które różnić się będą między sobą np. mocą silnika. Ta pierwsza sprawdza się w przypadku płytszych studni, ta druga może pracować na większych głębokościach. Pompa może posiadać silnik trójfazowy lub jednofazowy.
Pompy ciepła sprawdzają się w domach jednorodzinnych i wielorodzinnych, a także w przypadku działek rekreacyjnych i domków letniskowych, które nie mają podłączenia do sieci wodociągowej.
Zalety pomp do studni głębinowych
Niskie koszty eksploatacji pomp głębinowych to tylko jedna z wielu zalet takiego wydobywania wody. Poniżej zebraliśmy największe korzyści płynące z pompy.
- Dostęp do wysokiej jakości wody – pompa głębinowa umożliwia zasilanie gospodarstwa w wodę z głębszych źródeł, która jest mniej narażona na zanieczyszczenia.
- Niezależność – jest to idealny sposób na niezależność w kwestii poboru wody od sieci wodociągowych.
- Wydajność pompy – sprzęty te, zwłaszcza pompy wielostopniowe, cieszą się maksymalną wydajnością pobierając wodę na znacznych głębokościach.
- Oszczędność – pompa głębinowa jest tańsza w użytkowaniu od zakupu wody od zewnętrznych dostawców bądź budowy nowej sieci wodociągowej.
- Regulowane ciśnienie – pompy głębinowe mają możliwość regulacji ciśnienia, dzięki czemu strumień wody można dostosować do konkretnych celów np. podlewania ogrodu lub zasilania domu.
- Trwałość i niezawodność – pompy mają podwyższoną odporność na działanie czynników zewnętrznych, dzięki czemu mogą pracować bezawaryjnie naprawdę długie lata.
Szeroki wybór pomp głębinowych, czyli na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu
Zakup pompy ciepła wymaga dokładnego określenia warunków, w jakich ma być ona użytkowana. Idealne rozwiązanie to fachowe doradztwo u specjalistów z branży, którzy podpowiedzą, jaki model należy wziąć, aby spełnić nasze oczekiwania. Aby przygotować się do rozmowy, poniżej omawiamy parametry pompy, na które powinieneś zwrócić uwagę.
- Wydajność.
- Rodzaj pompy.
- Moc silnika i efektywność.
- Jakość i trwałość.
- Systemy bezpieczeństwa pompy.
- Serwis i wsparcie techniczne.
- Cena i budżet.
- Opinie i recenzje.
Coraz większa popularność pomp głębinowych sprawia, że można je dostać w naprawdę korzystnych cenach np. na https://www.sklep-watermark.pl/pompy-glebinowe, dlatego jeśli szukasz sposobu na zaopatrzenie swojego gospodarstwa w wodę, nie czekaj i umów się ze specjalistą z branży.