Co warto wiedzieć na temat podnośników nożycowych?

Jeśli prowadzisz firmę wykonującą różnego rodzaju prace na wysokości i zastanawiasz się nad zakupem lub wynajmem podnośnika nożycowego, to ten tekst jest dla Ciebie. Dowiesz się z niego, czym jest podnośnik nożycowy, jakie jego rodzaje są dostępne na rynku, jaki może mieć napęd, oraz gdzie znajduje on najczęściej zastosowanie. Dodatkowo podpowiemy, dlaczego wynajem może być korzystniejszy niż jego zakup. Zaczynajmy.

Czym jest podnośnik nożycowy?

Podnośnik nożycowy to rodzaj podnośnika, który służy do podnoszenia ludzi i materiałów na różne wysokości. Jego nazwa pochodzi od specjalnej konstrukcji ramy, która składa się z połączonych ze sobą elementów w kształcie nożyc. Dzięki temu podnośnik może się rozkładać i składać pionowo, zmieniając swoją wysokość. Na górze ramy znajduje się platforma robocza lub kosz, w którym umieszcza się pracowników lub ładunek. Podnośnik nożycowy może być wyposażony w kółka lub gąsienice, co umożliwia jego przemieszczanie po trudniejszym terenie.

Jakie rodzaje podnośników nożycowych są dostępne na rynku?

Podnośniki nożycowe można podzielić na kilka kategorii według:
– zasięgu podnoszenia,
– udźwigu,
– konstrukcji (wyróżniamy podnośniki jedno, dwu, trzy lub wielonożycowe).

Jaki rodzaj napędu znajduje się w podnośnikach nożycowych?

Podnośniki nożycowe wykorzystują dwa główne rodzaje napędu:

– napęd elektryczny, w którym zamiast klasycznego silnika spalinowego mamy akumulator. Podnośniki tego typu są bardzo ciche, ekologiczne, przez co idealnie nadają się do pracy w pomieszczeniach zamkniętych i wszędzie tam, gdzie nie można emitować spalin. Ich drobną wadą jest to, że podczas pracy w terenie potrzebują dostępu do prądu.

– napęd spalinowy – diesel. Podnośniki z tradycyjnym silnikiem są głośne, ale dobrze radzą sobie w terenie, dzięki czemu sprawdzają się podczas różnego rodzaju prac na zewnątrz i tam, gdzie nie ma dostępu do prądu.

Gdzie najczęściej znajdują one zastosowanie?

Podnośniki nożycowe słyną ze swojej uniewersalności, dzięki czemu znajdują zastosowanie w wielu branżach i rodzajach wykonywanych prac. Można je wykorzystywać m.in.: do:

– prac budowlanych i remontowych gdzie będą pomocne przy remoncie lub konserwacji budynków np. tynkowaniu, malowaniu, wymianie okien w budynkach nie wyższych niż 15-18 metrów,
– prac instalacyjnych związanych z siecią elektryczną np. do montażu lub naprawy słupów, linii elektrycznych, transformatorów czy oświetlenia ulicznego.
– prac telekomunikacyjnych związanych np. z montażem lub naprawą anten, kamer, nadajników itd.
– prac porządkowych – podnośniki nożycowe sprawdzą się też przy zleceniach związanych z utrzymaniem czystości i porządku wnętrza i elewacji np. do mycia okien, usuwania zanieczyszczeń z dachów, wiat, przycinania drzew.

Dlaczego wynajem podnośnika może być korzystniejszy niż jego zakup?

Nie jest tajemnicą, że podnośniki nożycowe to urządzenia drogie w zakupie i utrzymaniu. Nie każda firma potrzebuje ich na stałe. Dlatego często lepszym rozwiązaniem jest wynajem podnośnika niż jego zakup. Wynajem ma dwie istotne zalety:

– oszczędność pieniędzy – jeśli potrzebujemy wykonać jakieś prace na wysokości raz na jakiś czas, wynajem podnośnika może okazać znacznie tańszy niż jego zakup na własność. Poza ceną zakupu nie musimy ponosić kosztów amortyzacji, ubezpieczenia, serwisu czy wydzielenia miejsca, gdzie postawimy urządzenie. Przy wynajmie płacimy tylko za faktyczny czas jego użytkowania np. 1 dzień.

– elastyczność w dostępie do różnych modeli – wynajem podnośnika daje nam możliwość wyboru spośród wielu modeli o różnych parametrach i funkcjach. Dzięki temu możemy dopasować podnośnik do potrzeb danego zlecenia.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższy tekst uczynił temat podnośników nożycowych nieco bardziej przystępnym. Poza swoją wszechstronnością można je wypożyczać. To czyni je szczególnie atrakcyjnymi dla mniejszych firm, które nie muszą rezygnować z przyjmowania zleceń na wykonanie pewnych prac tylko dlatego, że nie posiadają własnych urządzeń. To otwiera przed nimi całkiem nowe możliwości, a właścicielom wypożyczalni podnośników zapewnia stały dopływ klientów.