Jak znaleźć dobrego wydawcę? Czym cechuje się wydawnictwo, z którym warto nawiązać współpracę? Tutaj znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć.
Obecność książki w świecie
Skąd dowiadujesz się o nowej książce na rynku? Jeśli z plakatów, reklam obecnych w Internecie czy wyskakujących ci jako propozycje na Facebooku to znak, że wydawnictwo dba o widoczność swoich publikacji. W dzisiejszych czasach stworzenie dobrego produktu nie wystarczy, trzeba też umieć go sprzedać. Jeśli planujesz wydanie książki, zwróć uwagę na aspekt marketingowy. Wybierz kilka książek, które kojarzysz z Internetu i sprawdź, kto je wydał.
Szata graficzna
Perfekcyjna szata graficzna sporo daje. Czytelnicy chętniej sięgają po książki, które przykuwają ich wzrok i ładnie wyglądają. Ponadto świadczy ona o tym, że wydawnictwo współpracuje z kompetentnymi ludźmi.
Jakość redakcji tekstu
Redagowanie tekstu to proces żmudny i wymagający sporych umiejętności. Dobry redaktor wychwyci wszystkie nieścisłości i błędy. Jeśli redaktor twierdzi, że tekst jest cudowny, prawdopodobnie nie zna się na rzeczy, bo nawet teksty wielkich pisarzy przyjęte przez wydawców nie są wolne od wad.
Sprawna komunikacja z wydawcą
Dobry wydawca powinien odpowiedzieć w przeciągu miesiąca, że otrzymał naszą propozycję wydawniczą. Nie jest to jednak reguła, ponieważ duże wydawnictwa otrzymują bardzo dużo wiadomości. Przyjmuje się jednak, że autorzy, którzy już podpisali umowę, mogą liczyć na regularne informacje o postępach.
Umowa wydawnicza
Zwykle przed podpisaniem umowy wydawca przesyła nam mailem jej kopię. Powinniśmy dokładnie zwrócić uwagę na wyłączność na wydanie książki, wysokość wynagrodzenia. Czasem się zdarza, że pojawia się zobowiązanie do wydanie kolejnej książki w tym samym wydawnictwie. Jest to zapis, którego wolelibyśmy uniknąć. Nigdy nie wiemy, jak będzie wyglądała nasza współpraca z danym wydawnictwem i ile książek uda nam się napisać, nie warto wiązać się z jednym wydawnictwem, skoro jest tyle wydawnictw na rynku. Dobrze jest także sprawdzić, w jakim czasie od podpisania umowy ma ukazać się publikacja oraz zastrzec terminy.