Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że koszty energii stale rosną, a ekologia staje się coraz ważniejsza. Dlatego warto zadbać o efektywność energetyczną naszych nieruchomości, zarówno z punktu widzenia środowiska, jak i portfela. Jednym z narzędzi, które pomagają nam w tym zadaniu, jest audyt. Pozwala on na dokładne zbadanie zużycia energii w budynku oraz wskazanie potencjalnych oszczędności. Wyjaśniamy na czym dokładnie polega takie działanie i kiedy warto się na nie zdecydować.
Czym jest kontrola efektywności energetycznej budynku?
Audyt energetyczny budynku to kompleksowe badanie, które ma na celu:
- ocenę efektywności energetycznej danej nieruchomości,
- identyfikację obszarów, w których można zmniejszyć zużycie energii.
Jest to niezwykle istotne narzędzie dla osób zarządzających budynkami – w tym np. właścicieli domów jednorodzinnych, które już na etapie planowania termomodernizacji umożliwia osiągnięcie znacznych oszczędności, zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych oraz poprawę komfortu wszystkich użytkowników. Badanie przeprowadza się w oparciu o przepisy prawa i normy techniczne oraz wykorzystując specjalistyczne narzędzia i technologie.
Kiedy warto zlecić audyt budynku?
Zasadniczo audyt energetyczny warto wykonać, gdy zauważamy, że koszty energii w naszym budynku są bardzo wysokie. Warto pamiętać, że im starszy budynek, tym bardziej prawdopodobne, że jest on mniej efektywny energetycznie. Dlatego, jeśli dana nieruchomość ma już kilkanaście lat, warto rozważyć wykonanie audytu. Ponadto, audyt energetyczny budynku będzie wskazany, gdy:
- planujemy remont lub modernizację obiektu,
- chcemy sprzedać lub wynająć nieruchomość,
- staramy się o dotację na modernizację budynku,
- mamy podejrzenie, że w budynku jest dużo strat ciepła.
Szczególnie istotne będzie przeprowadzenie audytu przed rozpoczęciem prac termomodernizacyjnych obiektu. To najczęściej działanie, od którego zaczyna się cały proces. Pozwala nie tylko zidentyfikować obszary, wymagające poprawy, ale także zoptymalizować koszty przedsięwzięcia oraz uzyskać podstawę do ubiegania się o pomoc państwa dla inwestorów, przeprowadzających termomodernizację.
Jakie korzyści zapewnia audyt?
Audyt energetyczny pozwala na dokładne zbadanie zużycia energii w budynku i wskazanie, gdzie można wprowadzić zmiany w celu obniżenia kosztów. Dzięki niemu możemy:
- poznać charakterystykę energetyczną naszej nieruchomości,
- wyznaczyć kierunki działań termomodernizacyjnych, które pozwolą na zmniejszenie zużycia energii.
Warto pamiętać, że taka inwestycja przyniesie korzyści nie tylko w postaci oszczędności eksploatacyjnych, ale także poprawy stanu technicznego nieruchomości oraz podniesienia jej wartości rynkowej.
Coraz popularniejsze w ostatnich latach stają się również audyty remontowe. To działania, które określają zakres planowanych prac oraz parametry techniczne i ekonomiczne danego przedsięwzięcia. Dzięki takiemu audytowi można zidentyfikować problemy związane z:
- instalacjami,
- izolacją termiczną,
- dachem,
- elewacją
i wypracować optymalne rozwiązania. Takie audyty umożliwiają również rozpoczęcie starań o uzyskanie premii remontowych, czyli finansowego wsparcia ze strony państwa.