Branżowe ciekawostki z różnych dziedzin!

Sportowe wykorzystanie tradycyjnych zegarków

Jeśli staniemy w okolicy startu któregoś z tak popularnych ostatnio masowych biegów miejskich, na ręku praktycznie każdego biegacza znajdziemy zegarek, często kosztujący kilkaset lub nawet kilka tysięcy złotych. Gdy porównamy to z ludźmi mijanymi przez nas na co dzień na ulicach – zauważymy, że zegarki wśród biegaczy są nieporównanie bardziej popularne niż wśród zwykłych ludzi. Czy zatem to właśnie wśród osób z aspiracjami sportowymi mierzenie czasu staje się tak ważne? Z jednej strony tak, gdyż profesjonalny trening wymaga pomiaru wielu parametrów naszego organizmu. Nie oznacza to jednak, że rzeczywiście nie da się już uprawiać sportu bez posiadania specjalistycznego, elektronicznego zegarka sportowego. Spójrzmy więc na alternatywy.

Może wystarczy tradycyjny zegarek?

Proponowanie zegarków mechanicznych może tu być niezbyt dobrą radą, gdyż intensywne ruchy wykonywane przez sportowców z pewnością nie będą miały dobrego wpływu na mechanizm zegarków. Jeśli jednak rozważymy skorzystanie z tradycyjnego, wskazówkowego zegarka, jednak zasilanego baterią i wykorzystującego kwarc, to może to być całkiem niezła alternatywa. Bez problemu przecież możemy mierzyć nim upływający czas, nawet bez korzystania z funkcji stopera. Problem jest jeszcze mniejszy, gdy bierzemy udział w zawodach masowych. Zaczynają się one bowiem zazwyczaj o równej godzinie, tym samym bez problemu jesteśmy w stanie sprawdzić, ile czasu zajął nam bieg do tej pory. Często również organizatorzy zapewniają zegary na punktach kontrolnych, więc świadomość upływającego czasu raczej bez problemu mieć będziemy. Czasem zresztą trenerzy proponują, by w niektóre z dni treningowych wyjść i biegać bez zegarka, bez telefonu, bez zastanawiania się: czy właśnie poprawiliśmy nasz rekord o 3 sekundy, czy też wynik pogorszył się o 5 sekund. W pewnym sensie taka zabawa biegowa może bowiem wprowadzić element odżywczej nowości w nasz plan treningowy.

Hybrydy tradycyjnych zegarków i zegarków typu Smart

Pewną niszą na rynku zegarków jest grupa urządzeń, które na pierwszy rzut oka przypominają całkowicie tradycyjne, analogowe urządzenia. Nie znajdziemy tam żadnych wyświetlaczy, możliwości odtwarzania muzyki ani innych tego typu funkcji. Pomimo tego zegarki takie zbierają niewiele mniejszy zakres informacji niż ich bardziej sportowo wyglądające odpowiedniki. Bez problemu bowiem monitorują one liczbę naszych kroków, jakość snu, czasem nawet tętno. Informacje te możemy później zsynchronizować z naszym telefonem lub komputerem, tym samym uzyskując potencjalnie cenne informacje. W zasadzie jedynym elementem wyróżniającym tego typu zegarki jest często jedna, dodatkowa wskazówka informująca o naszej dobowej aktywności. Świetny wynalazek, gdyż wystarczy jedno spojrzenie na tarczę o dowolnej porze dnia, by uzyskać czytelną informację – czy danego dnia mieliśmy już wystarczającą ilość ruchu, czy też dla naszego zdrowia dobrze byłoby jeszcze wyjść pobiegać.

Kiedy więc następnym razem wyjdziemy na trening to, pomyślmy – czy rzeczywiście potrzebujemy mieć przy sobie zaawansowany komputer treningowy upchnięty do formy zegarka, czy też będziemy chcieli po prostu lepiej posłuchać naszego organizmu i nie rozpraszać się różnorodnymi powiadomieniami?

Portal Zegarmistrz.com wsparł nas merytorycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.