Branżowe ciekawostki z różnych dziedzin!

Płatności zbliżeniowe – tak czy nie?

Żyjąc we współczesnym świecie coraz bardziej zaczynamy interesować się nowoczesnymi technologiami i wykorzystujemy je w codziennym życiu. Z pewnością do tego typu zachowań należy dodać płatności zbliżeniowe, które stosuje teraz niemal każdy człowiek w Polsce. Możemy znaleźć zarówno przeciwników jak i zwolenników tej metody, które swoje racje uważają za najważniejsze. Jak jest jednak naprawdę? Czy płatności zbliżeniowe są bezpieczne, czy może czyhają na nas tutaj pewne haczyki o których nawet nie mamy pojęcia?

Szybki czas płatności

Niewątpliwie największą zaletą płatności zbliżeniowych jest szybkość transakcji, która po przyłożeniu karty do czytnika momentalnie finalizuje płatność. Nie musimy marnować czasu na połączenie karty, wstukiwanie pinu, chyba że nasza transakcja opiewa na więcej niż 50 złotych. Wówczas pin jest niezbędny, jednak jest to bardzo dobre zabezpieczenie w razie, gdyby ktoś chciał skorzystać z naszej karty bez naszej zgody.

Nie tylko karta, ale i inne gadżety zbliżeniowe

Banki umożliwiają płatności zbliżeniowe nie tylko za pośrednictwem karty bankomatowej. Niektóre z nich wydaja swoim klientom specjalne naklejki, breloczki lub też zegarki, które przyłożone do czytnika spełnią tę samą funkcję, co karta płatnicza. Nowoczesność w tym wydaniu objawia się coraz bardziej, ponieważ producenci tego typu urządzeń wypuszczają na rynek coraz nowsze produkty, które pozwalają na płatności zbliżeniowe.

Gdzie można płacić kartami zbliżeniowymi?

Liczba punktów w których akceptowane są płatności zbliżeniowe wciąż się rozszerza. Wszyscy przedsiębiorcy starają się wyjść na przeciw swoim klientom i dostosować swoje usługi do ich potrzeb. Ponieważ co druga osoba posiada kartę, która umożliwia płatności zbliżeniowe, również coraz więcej punktów usługowych oferuje je u siebie.

Dobry kąsek dla złodziei

Karty płatnicze z możliwością płatności zbliżeniowej są łatwym kąskiem dla złodziei. Doskonale wiedzą oni o możliwości płacenia w ten sposób bez pinu tylko do 50 złotych, jednak i taka kwota często ich zadowala. Ich ofiarami padają najczęściej starsze osoby, które trzymają karty w kieszeni kurtki lub spodni i nawet nie są w stanie zorientować się, że ktoś zabrał im coś z kieszeni.

Należy zawsze chować kartę do portfela i pilnować go jak oka w głowie. To z pewnością zmniejszy prawdopodobieństwo kradzieży nawet do osiemdziesięciu procent.

Jak widać, płatności zbliżeniowe mają zarówno wiele wad jak i zalet, ale technologia ta wciąż jest dopracowywana. Specjaliści zapewniają o bezpieczeństwie, które wiąże się z ich używaniem i dają słowo swoim użytkownikom, że nikt nie ma prawa zabrać z ich konta pieniędzy za pomocą transakcji zbliżeniowych. Zdarzają się jednak osoby, które znajdą sposób i na to, dlatego należy pilnować swoich kart zbliżeniowych tak samo jak innych, ponieważ potencjalnego złodzieja skusi nawet możliwość wykorzystania 50 złotych z rachunku osoby, która udało mu się okraść. Nie mają oni żadnych skrupułów, a dla nas 50zł może oznaczać naprawdę dużą sumę pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.