Branżowe ciekawostki z różnych dziedzin!

Dlaczego tusze do drukarek są takie drogie?

Czasem możemy przeczytać zestawienia najdroższych płynów na świecie. Obecność na liście luksusowych alkoholi nie dziwi. To, co może nas zdziwić to wymienienie tam atramentów do drukarki. Przestajemy się jednak dziwić, gdy nasza domowa drukarka atramentowa zaczyna zgłaszać brak atramentu, udajemy się więc do sklepu, gdzie widzimy tusze o pojemności kilku mililitrów wycenione na kilkadziesiąt złotych. Szybkie przeliczenie uświadamia nam, że licząc sam koszt tuszu – jego litr kosztowałby nas kilka tysięcy złotych lub więcej. Z czego bierze się tak wysoka kwota?

Specyficzny model sprzedaży

Praktycznie wszyscy producenci drukarek oferują modele przeznaczone dla domu i dla firm. Jest oczywiście wiele różnic pomiędzy serio domową i serią firmową, jednak jedną z najbardziej rzucających się w oczy jest różnica w kosztach zakupu drukarki i materiałów eksploatacyjnych. Drukarki domowe są zazwyczaj bardzo tanie w zakupie. Korzystając z licznych promocji w sklepach, jesteśmy w stanie kupić kolorową drukarką atramentową już za niewiele ponad 100 złotych. Ceny drukarek przeznaczonych dla firm są zazwyczaj o rząd wielkości wyższe. W zamian jednak kupując pojemnik z atramentem do drukarki firmowej możemy zapłacić mniej niż za pojemnik przeznaczony dla domowej „plujki”, a pojemność zbiornika z atramentem może być nawet większa. Dlatego też, choć oczywiście nikt nie zabroni kupić nam do domu drukarki przeznaczonej na rynek korporacyjny, tak samo jak bez problemu możemy próbować korzystać z domowej drukarki w firmie, rzadko będą to rozsądne wybory. Spójrzmy jednak na to, ile tak naprawdę planujemy drukować. Jeżeli będzie to średnio kilka kartek miesięcznie, a samą drukarkę potrzebujemy tylko po to, żeby w rzadkich, awaryjnych sytuacjach móc coś wydrukować samodzielnie w domu, to koncepcja taniej drukarki z drogimi tuszami może się sprawdzić. Nawet jeśli pojemnik z tuszem będzie kosztował 100 zł to gdy wydatek ten będziemy musieli ponosić jedynie raz w roku, to nie będzie jakieś duże wyzwanie dla domowego budżetu. Gdy natomiast nasze potrzeby są znacząco większe – szukajmy innych modeli drukarek albo nawet rozważmy drukarkę laserową zamiast atramentowej.

Rozwój kosztuje

Jeżeli porównamy wydruk z taniej drukarki z dzisiejszych czasów z wydrukiem z zaawansowanego urządzenia sprzed kilkunastu lat, to jest ogromna szansa, że współczesna drukarka pozostawi daleko w tyle swoją starszą siostrę. Bierze się to stąd, że kolejne generacje drukarek oferują coraz wyższe parametry wydruku, uzyskiwana kropla atramentu jest wiele razy mniejsza i wypluwana coraz szybciej, dzięki czemu możliwe jest zwiększenie precyzji wydruku przy zachowaniu, a czasem nawet przy zwiększeniu jego prędkości. Aby jednak to osiągnąć, firmy muszą sięgać po bardzo zaawansowane rozwiązania technologiczne, a także poświęcać wiele lat na badania specjalistów mające na celu rozwój technologii wydruku. To wszystko musi trochę trwać, więc naturalnym jest fakt, że przez ten czas firma musi utrzymywać znaczącą grupę pracowników. Żeby więc ostatecznie „wyjść na plus”, firma musi uwzględnić poniesione koszty oraz zaplanowany zysk w cenie atramentu i drukarek.

 

Dziękujemy portalowi Tuszmarkt.pl za współpracę merytoryczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.